Kinesiology Taping w MD Clinic

26 stycznia 2016

Kinesiology Taping to metoda funkcjonalnego oklejania ciała pacjenta. Poprzez różne aplikacje plastra wywołuje się zmiany mechaniczne oraz sensoryczne wspomagające procesy gojenia, poprawę funkcji lub eliminacje dysfunkcji. Sposób doboru oklejeń opiera się na dokładnej diagnostyce odnoszącej się do mechaniki powięziowej, układów łańcuchów mięśniowych a także na szczegółowej ocenie dysfunkcji posturalnych. Metoda jest całkowicie nieinwazyjna i wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu.

Taping pozytywnie wpływa na poprawę propriocepcji, korekcję ustawienia, uśmierzanie bólu. Wspomaga normalizację napięcia mięśniowego i wspiera funkcje stawów. Poprzez swoje działanie lokalne, zwiększa przestrzeń międzypowięziową, co skutkuje  poprawą mikrokrążenia i aktywacją systemu limfatycznego.

Plastry wykorzystywane w Tapingu maja grubość i ciężar podobny do właściwości skóry. Są wykonane z bawełny pokrytej akrylem medycznym i nie zawierają substancji farmakologicznych. Ich struktura pozwala na przepuszczalność powietrza dzięki czemu aplikację można nosić kilka dni. Plastry są też wodoodporne co ułatwia użytkowanie.

W Tapingu wykorzystywane są produkty medyczne. Bardzo istotne jest aby aplikacje wykonywał rehabilitant posiadający uprawnienia do wykorzystywania tej metody. Nie zaleca się samodzielnego oklejania. Aby prawidłowo zastosować Taping należy wykonać diagnostykę i ocenę problemu. Ważny jest też dobór plastra, warto zwrócić uwagę na atesty medyczne, certyfikaty, datę przydatności i zalecenia przechorowywania plastra. Stosując się do tych zaleceń ma się pewność, że nie dojdzie do negatywnych odczuć skórnych, odczynów alergicznych czy innych niepożądanych objawów.

W Tapingu wykorzystuje się wiele aplikacji. Przykładem mogą być aplikacje mięśniowe, więzadłowe, powięziowe czy korekcyjne. Innym typem są oklejenia limfatyczne czy funkcjonalne. Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości Taping znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach fizjoterapii. Stosuje  się go w rehabilitacji ortopedycznej, chirurgicznej, neurologicznej a także w kardiologicznej, ginekologicznej czy pediatrycznej. W sporcie Taping stosuje się głównie do stabilizacji stawów, prewencji kontuzji i wspomagania pracy mięśni. W przypadku urazów stanowi rewelacyjne uzupełnienie terapii w formie wspomagania procesów gojenia.

Przykładem wykorzystania Tapingu w sporcie może być przeciążenie ścięgna Achillesa objawiające się bólem w rejonie kości piętowej i łydki. Oklejenie, które można by zastosować w takim przypadku polegałoby na oklejeniu stabilizacyjnym ścięgna Achillesa, dodatkowo aplikacji mięśniowej na mięsień brzuchaty łydki. Aby wzmocnić aplikację warto byłoby zastosować Taping stabilizacyjny obejmujący aplikację więzadłową i stawową stawu skokowego, w celu odciążenia i uniemożliwienia wykonywania niekorzystnych ruchów. Powyższy opis stanowi tylko przykład aplikacji. Należy pamiętać, że każda osoba jest inna, posiada swoje wyjątkowe wzorce ruchowe, ma specyficzne dla siebie nawyki posturalne i określone napięcie mięśniowe. Dzięki możliwości łączenia aplikacji możliwe jest indywidualne dobranie oklejenia najlepszego dla konkretnego pacjenta.