Terapia dożylna

5 listopada 2020

Wlewy dożylne leków wykonywane są już od prawie 100 lat. Pierwsze zastosowanie kroplówki w praktyce klinicznej opisało dwóch angielskich lekarzy w 1935 roku. Obecnie te infuzje dożylne są stosowane w leczeniu powszechnie – około 80% pacjentów hospitalizowanych dostaje różnego rodzaju wlewy dożylne w postaci różnego rodzaju płynów i leków.

Podanie dożylne jest najszybszą drogą dostarczenia określonego leku lub uzupełnienia płynu, ze względu na rozprowadzenie substancji w organizmie wraz z docierającą do wszystkich żywych tkanek krwią. Terapia dożylna może być stosowana do nawodnienia, wyrównania nierównowagi elektrolitowej, podania odpowiednich leków.

W MD Clinic wlewy dożylne są zlecane przez lekarza i wykonywane przez doświadczoną pielęgniarkę. Kroplówki mogą mieć różny charakter w zależności od potrzeb zdrowotnych pacjenta. Każdy pacjent przed podaniem kroplówki lub ich serii przechodzi ocenę lekarską oraz badania krwi.

Pierwszy krok to kontakt z recepcją MD Clinic w celu umówienia wizyty z lekarzem, który kwalifikuję do wlewu dożylnego.

Podczas konsultacji lekarskiej omawiane są Twoje wyniki badań, stan zdrowia, należy spodziewać się pytań o przyjmowane na stałe leki, choroby przewlekłe. Jeśli posiadasz dokumentację związaną ze stanem zdrowia, listę przyjmowanych leków lub wyniki badań to zabierz je na konsultację, gdyż mogą być przydatne.

W trakcie rozmowy lekarz wysłucha Twoich oczekiwań i potrzeb w zakresie stanu zdrowia, jakości życia i samopoczucia oraz doradzi jaka forma terapii będzie najbardziej optymalna.

Podanie odpowiedniej kroplówki wykonane zostanie przez pielęgniarkę, która również nadzorować będzie przebieg całego proces wlewu dożylnego. Tobie jako pacjentowi pozostanie jedynie zrelaksowanie się i oczekiwanie na zakończenie terapii. Pojedynczy wlew kroplowy może trwać od 30 do 60 minut.

Jakie płyny stosujemy?

  • witaminy: A, C, D3, grupa witamin B, K

  • solcoseryl

  • oraz inne zalecone przez lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta