Kompleksowe badanie okulistyczne w MD Clinic

24 marca 2015

Prawidłowe badanie okulistyczne, przeprowadzone przez lekarza specjalistę powinno obejmować określone procedury, których nie można pominąć podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Opisane poniżej postępowanie zasadniczo różni się od oceny ostrości wzroku, w celu doboru okularów korekcyjnych, dokonywanej przez optometrystę w zakładzie optycznym.

Wywiad, czyli rozmowa o tym co ważne dla zdrowia

Każdą wizytę lekarz okulista rozpoczyna od precyzyjnie zebranego wywiadu, co umożliwia obranie odpowiedniej strategii diagnostyki i leczenia oraz usprawnia przebieg wizyty. Dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu pytań lekarz specjalista wychwytuje to co najważniejsze w symptomach opisywanych przez chorego. Jest to bardzo istotne, gdyż czasem nawet mało dokuczliwe objawy okazują się ważne dla rozpoznania danej choroby wzroku.

Ostre widzenie to podstawa

Ostrość wzroku jest głównym wyznacznikiem zdrowych oczu i układu wzrokowego, a badanie ostrości wzroku jest jednym z pierwszych badań przeprowadzanych podczas każdej kontroli w gabinecie okulistycznym. Bardzo cennym uzupełnieniem klasycznego badania wzroku, przy użyciu tablic, lub projektora jest zastosowanie autorefraktometru, który pozwala na komputerową ocenę ostrości wzroku, co jest niezbędne do odpowiedniego doboru szkieł korekcyjnych.

.

.

Ostrość wzroku to nie wszystko

Dla całościowego badania narządu wzroku bardzo ważna jest ocena wyglądu zewnętrznego twarzy oraz aparatu ochronnego oka: powiek wraz z łukami brwiowymi i rzęsami, spojówek, oczodołu oraz narządu łzowego.

Dalsze badanie umożliwia zastosowanie lampy szczelinowej, w której ocenia się przedni odcinek oka oraz dno oka, w obrębie którego znajdują się niezwykle istotne struktury: tarcza nerwu wzrokowego, plamka żółta, siatkówka oraz naczynia zaopatrujące poszczególne rejony oka.

Badanie okulistyczne nie będzie pełne bez pomiaru ciśnienia śródgałkowego. Obecnie do tego celu stosuje się powszechnie tonometr aplanacyjny, w który zaopatrzona jest lampa szczelinowa. Dalsze postępowanie diagnostyczne i lecznicze uzależnione jest od wyników otrzymanych w podstawowym , kompleksowym badaniu okulistycznym
.