prof. dr hab. n. med. Piotr Paluszkiewicz – specjalista chirurgii ogólnej.

Kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie (od 2018).
Wieloletni ordynator Oddziałów Chirurgii Ogólnej w lubelskich szpitalach (2001-2017).
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej (1988), doktor (1993), doktor habilitowany (1998), profesor nauk medycznych (2010).
Dorobek naukowy obejmuje około 300 pozycji bibliograficznych, w tym artykuły, rozdziały w podręcznikach, współredakcje podręczników i liczne komunikaty zjazdowe. Główne zainteresowania obejmują chirurgię układu pokarmowego, biologię molekularną i patogenezę chorób jelita grubego, rozwój i dojrzewanie układu pokarmowego, zaburzenia metaboliczne w chirurgii i zaburzenia krzepnięcia krwi w chirurgii.
Członek licznych towarzystw naukowych recenzent kilkunastu czasopism międzynarodowych, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Ciężkich Krwotoków od 2015 roku.
Zawodowo zajmuje się leczeniem chirurgicznym różnych schorzeń układu pokarmowego w szczególności:
chorób żołądka, trzustki, dróg żółciowych i wątroby, jelit, w tym jelita grubego, odbytnicy i odbytu.
Uczestniczy w różnych wielospecjalistycznych złożonych terapiach chirurgicznych z udziałem urologów, ginekologów, torakochirurgów i chirurgów układu wydzielania wewnętrznego i u chorych z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Zajmuję się leczeniem operacyjnym i zachowawczym schorzeń z obszaru chirurgii przewodu pokarmowego, powłok i leczeniem wielospecjalistycznym schodzeń obejmujących różne układy, w tym choroby zapalne, nowotworowe i następstwa wcześniej prowadzonego leczenia chirurgicznego.