Rehabilitacja kobiet po mastektomii
Rehabilitacja po mastektomii jest jedynym skutecznym sposobem odzyskania pełnej sprawności psychofizycznej. Jest także nieodłącznym elementem leczenia. Celem rehabilitacji jest powrót do pierwotnej jakości życia i najpełniejszego komfortu zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Postępowanie rehabilitacyjne i dobór fizjoterapii zależny od stopnia ingerencji chirurgicznej i przebiega w różny sposób:
- po usunięciu węzłów chłonnych lub guza – rehabilitacja ma na celu usunięcie obrzęku i usprawnienie kończyny górnej
- po odjęciu całej piersi – rehabilitacja polega na uelastycznieniu mięśnia piersiowego i całej obręczy barkowej wraz z odcinkiem piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Zapobiega bocznemu skrzywieniu kręgosłupa oraz nie dopuszcza do przyrośnięcia blizny do powięzi mięśniowej.
Uruchomienie kończyny – sprowadza się do mobilizacji mięśni i stawu barkowego przy zastosowaniu odpowiedniej terapii ruchowej (stosujemy torowanie nerwowo–mięśniowe). Terapia obrzękowa zaczyna się od manualnego drenażu oraz bandażowania kończyny.
Uelastycznianie blizny polega na manualnym masażu przy użyciu preparatów zmiękczających. Wykonujemy masaż poprzeczny w poprzek włókien mięśniowych.
Rehabilitacja jest w stanie na trwałe wyeliminować obrzęki. Jest to jednak proces długotrwały, a poziom jej trudności zależy od stopnia ingerencji chirurgicznej. Ze względu na ogromną rolę czynnika psychologicznego, rehabilitacja onkologiczna jest działaniem bardzo złożonym. Jej skuteczność jest tym większa im bardziej uwzględnia holistyczne podejście do osoby chorującej na nowotwór.
Rehabilitację kobiet po mastektomii prowadzi w MD Clinic mgr fizjoterapii Magdalena Mościcka