Rehabilitacja onkologiczna
Pacjent w trakcie leczenia choroby nowotworowej zmaga się z szeregiem dodatkowych dolegliwości i gwałtowną utratą lub obniżeniem sprawności ruchowej. Jego jakość życia obniża się, a doświadczając dyskomfortu w wielu różnych dziedzinach życia, wolniej wraca do sił i sprawności. Coraz częściej kadra medyczna dostrzegać potrzebę objęcia rehabilitacją pacjentów leczonych onkologicznie, choć wciąż jest to mniej rozbudowany obszar rehabilitacji.
Tymczasem okazuje się, że pacjenci w chorobie nowotworowej mogą niezwykle dużo zyskać, poddając się prawidłowo dobranej do ich indywidualnych potrzeb rehabilitacji. Celem jest więc podniesienie jakości życia pacjentów w procesie wychodzenia z choroby nowotworowej, bo osoby objęte fizjoterapią onkologiczną zaczynają lepiej funkcjonować i szybciej odzyskiwać sprawność.
Rehabilitacja po chemioterapii i rehabilitacja onkologiczna – dlaczego jest wskazana?
- leczenie onkologiczne jest radykalne i mocno ingeruje w organizm
- często występują powikłania
- aktywność ruchowa pacjenta gwałtowanie się obniża
- zmniejsza się czynność mięśni
- zmniejsza się wydolność fizyczna
- pacjenci leżący narażeni są na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego
- większość pacjentów odczuwa silne zmęczenie
- występują obrzęki limfatyczne (pacjentki po mastektomii narażone są na obrzęki limfatyczne kończyny po stronie operowanej)
Regularna i prawidłowo dobrana rehabilitacja onkologiczna, w tym ćwiczenia po mastektomii pomogą zwiększyć wydolność fizyczną, funkcjonować w sposób samodzielny, poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne. Odpowiednie postępowanie po mastektomii, po amputacjach kończyn, chemioterapii i w całym procesie leczenia onkologicznego, a szczególnie rehabilitacja onkologiczna motywuje pacjenta do dalszej aktywności pomimo choroby nowotworowej. Jak wiadomo, zapewniony możliwie wysoki komfort, dobry stan psychiczny i pozytywne podejście pacjenta w tej trudnej chorobie przynosi wyjątkowo dobre efekty.